Last Update: Friday October 07, 2011

    بازگشت به صفحه ی اصلی   

 

سخن

 

اعدام های اهواز - آرشام پارسی

1)

ذات اعدام شنیع است. اعدام در قانون مجازات اسلامی ایران وجود دارد. این قانون شامل قشرهای مختلفی از اجتماع می شود. همجنسگرایان دسته ای از این افراد هستند و صراحتا اشاره شده است که مجازات ارتباط دو همجنس اعدام، سنگسار و شلاق است. البته در بعضی از موارد حاکم شرع تصمیم می گیرد که مجازات هایی از قبیل زندان و یا جریمه ی نقدی را تعیین کند. احساس مجرم و محکوم بودن برای جامعه ی همجنسگرایان آزار دهنده و ترسناک است و گاهی فرد را ناچار به فرار از کشور می کند که آمار این افراد رو به رشد است. تلاش فعالان حقوق دگرباشان در راستای جرم زدایی از همجنسگرایی است و در کنار آنها فعالیت های فراگیری در لغو کلی مجازات اعدام برای همه انجام می شود.

هر از چندی خبرهایی منتشر می شود مبنی بر اجرای این نوع اعدام ها و مواردی از قانون مجازات در احکام ذکر می شود که مربوط به سرفصل "همجنس بازی و لواط" است که مستقیم و یا غیر مستقیم به جامعه ی همجنسگرایان بر می گردد. معمولا در کنار جرم لواط موارد دیگری وجود دارند که کار را برای فعالان دگرباش سخت تر می کنند و آنها چیزی نیستند جز تجاوز، آدم ربایی، قتل، دزدی و ...

اعدام دو نوجوان در مشهد، اعدام دو جوان در اراک، گرگان و کرمانشاه و تهران و به تازگی سه نفر در اهواز با وجود اینکه سیستم قضایی کشور امکان دسترسی به اطلاعات را حتی برای وکلای آنها فراهم نمی کند به معضلی تبدیل می شوند که باید با حساسیت خاصی آنها را مورد توجه قرار داد. از طرفی همه ی ما می دانیم که همواره اتهاماتی غیر واقعی برای به اصطلاح مجرمان به کار می رود که کار را برای قوه ی قضائیه آسان تر کند و همیشه به دگرباشان مربوط نمی شود و همه ی اقشار جامعه با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند اما از طرف دیگر باید به دید شک به کل موضوع نگریست.

مشکل بزرگتر انعکاس اخبار و واژه هایی است که به کار برده می شود. اعدام همجنسگرایان، اعدام دگرباشان و ... عناوینی هستند که هم می توانند درست و یا نادرست باشند. اینجاست که فعالان حقوق دگرباشان در معرض یک قضاوت قرار می گیرند هر چند که علم قضاوت را شاید نداشته باشند. آیا می توانیم اعلام کنیم که چند همجنسگرا چند روز پیش در اهواز اعدام شدند؟ یا اینکه دو نوجوان همجنسگرا در مشهد اعدام شدند؟ آیا می دانیم که واقعا گرایش جنسی آنها چه بوده است؟ آیا خلاف آن را نیز می دانیم؟ خیر. من شخصا نمی دانم.

پاسخ من به رسانه ها و سوال هایی که در مورد این اعدام ها مطرح می شود ریزبینانه و محافظه کارانه است و چاره ای جز این نیست: ما تا به حال نتوانسته ایم که گرایش جنسی این افراد را تایید و یا تکذیب کنیم چون تا قبل از اعلام خبر با آنها ارتباطی نداشتیم. می تواند این خبرها درست و یا نادرست باشد. اما برای اینکه حقیقت در این میان گم نشود باید گرایش جنسی این افراد را از حکم دادگاه حذف کنیم و یا حتی فرض را بر این بگیریم که آنها همجنسگرا نبودند. آیا چیزی تغییر می کند؟ آیا مجازات اعدام عملی پسندیده می شود؟ خیر. پس پاسخ به تمام این سوالات مشخص است و چیزی نیست جز اینکه در ایران و بر طبق قانون مجازات اسلامی حکم اعدام به دلیل ارتباط جنسی افراد وجود دارد و اجرا می شود. حتی اگر این افراد همجنسگرا نبوده اند، آنها قربانی مجازات همجنسگراستیزانه شده اند.

این پاسخ محافظه کارانه تاییدی بر گرایش جنسی افراد ندارد و اشاره ی آن منحصر به وجود قانون اعدام و اجرای مکرر آن می باشد و از طرفی در انتشار اخبار غیر واقعی نیز تلاشی نکرده است. در طی تماس های مداومی که با دولت های اروپایی در ارتباط با پرونده ی پناهجویان همجنسگرا داریم همواره نظر آنها که مبتنی بر تایید وجود قانون اعدام و عدم اجرای آن است را به چالش می کشیم. وقتی این قانون برای غیر همجنسگرایان اجرا می شود شکی نیست که برای همجنسگرایان نیز اجرا شود.

نکته ی آخر که باید اشاره شود این است که سیستم قضایی ایران برای متجاوزین نیز از قانون مجازات مربوط به ارتباط با همجنس استفاده می کند و باید این رویه را متوقف کند و تعریف درستی از جرم تجاوز و مجازات آن ارائه نماید. تجاوز در تمام دنیا جرم است و مجازات خاص خود را دارد و باید با متجاوزین برخورد شود اما این برخورد نباید تهدید کننده ی اقشار دیگر جامعه باشد.

قانون مجازات اسلامی باید اساسا اصطلاح شود تا تکلیف خیلی ها مشخص شده و فعالیت های آینده هدفمند تر شود. در حال حاضر این چند پهلو بودن قوانین امکان سو استفاده از آن را بسیار آسان کرده است و این می تواند عمدی و آگاهانه باشد.

 ما دگرباشان ایرانی نیز خواستار مجازات متجاوزین هستیم اما مجازات آنها باید با معیار های جهانی حقوق بشر همخوانی داشته باشد.

2)

نهمین سالگرد عید صدا در راه است. از دوم مهر تا نهم مهر هفته ی عید صداست و مراسم افتتاحیه ی آن در شهر کایسری ترکیه برگزار خواهد شد. از سازمان های محلی فعال در زمینه ی پناهجویان، دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل، عفو بین الملل و تعدادی از پناهجویان دگرباش ایرانی و خانواده هایشان دعوت شده است که در مراسم افتتاحیه شرکت کنند. سال هزار و سیصد و نود سال خوبی است. تجربه های خوبی هم تا به حال داشته ایم که همیشه در یادمان خواهند ماند. از روز ملی دگرباشان گرفته تا جلسات هفتگی گفتگوی اینترنتی دگرباشان، عید صدا، تاسیس انجمن دگرباشان ایرانی، شرکت ایرانیان در گی پراید های آنکارا و تورنتو، افتتاح پایگاه اطلاع رسانی خانواده و دوستان دگرباشان، جایزه ی سپاس و ... امیدواریم که در ماه های آینده نیز این فعالیت های خوب ادامه پیدا کند.

 

مطالب ندا را همراه با اسم و آدرس ندا بازچاپ کنید.