Last Update: Wednesday January 04, 2012

  بازگشت به صفحه ی جامعه |    بازگشت به صفحه ی اصلی   

 

جامعه

 

360- مهمترین اخبار سال 2011 برای دگرباشان - فرخ نیک مرام

سال 2011 با تمام پستی و بلندی هایش به پایان رسید. این سال برای دگرباشان جهان شامل خبرهای خوب و بد بود. وبسایت ها و مجله های مختلف در پایان این سال هر کدام مهمترین وقایع این سال برای دگرباشان را از دیدگاه خود بیان کردند. برای این شماره ی "360" مناسب دیدم تا پنج خبر مهم سال 2011 برای دگرباشان را از نگاه شخصی خودم ذکر کنم.

5. دولت آمریکا اعلام کرد که برای ارائه ی کمک های بین المللی، وضعیت حقوق بشر همجنس گرایان را در نظر خواهد گرفت. دولت اوباما در دسامبر 2011 به سازمان های دولتی آمریکا، من جمله وزارت امور خارجه دستور داد برای ارائه ی کمک های مالی به دیگر کشور ها وضعیت حقوق همجنس گرایان این کشورها را نیز در نظر بگیرند. همچنین از این سازمان ها خواسته شد تا توجه ویژه ای نسبت به پناهجویان همجنس گرا که تلاش دارند به آمریکا پناهنده شوند داشته شود. باراک اوباما در بیانیه ای اعلام کرد: «تلاش برای پایان دادن به تبعیض علیه همجنس گرایان، دوجنس گرایان و دگرجنس گونگان تلاشی جهانیست و در پایبندی آمریکا به اشاعه ی حقوق بشر در جهان محوریت دارد. بلافاصله پس از این هیلری کلینتون وزیر امور خارجه اعلام کرد که این وزارت خانه نخستین طرح خود برای اجرایی کردن این دستورالعمل را تهیه کرده است. او سپس در سخنانی در شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو از کشور ها خواست تا حقوق دگرباشان را به عنوان حقوق بشر به رسمیت بشناسند.

4. تلاش برای پایان دادن به قانون "دفاع در برابر اقدام همجنس گرایانه" در استرالیا و انگلستان به مراحل نتیجه بخشی رسیده است. این قانون در موارد قتل برای دفاع از قاتل به کار می رود و در بیشتر کشورهایی که زیر حکومت ملکه ی بریتانیا هستند (مانند استرالیا، انگلستان، ولز و ...) همچنان در کتاب ها وجود دارد و می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. طبق این قانونن در صورتی که یک همجنس گرا اقدام جنسی ای را آغاز کند، اقدام به قتل از سوی طرف مقابل به شکل چشم گیری به بخشش قانونی رو به رو خواهد شد. مشکل این جاست که "آغاز حرکت جنسی" در این قانون با اقدام به تجاوز کاملا تفاوت دارد و این حرکت معمولا غیر خشونت آمیز به حساب می آید، مانند دادن پیشنهاد رابطه ی جنسی. با این وجود قوانین موجود فرد را همچنان در این موارد شامل قانون دفاع از خود می کنند. پال کلی کشیش کاتولیک کوینزلند استرالیا در حال جمع آوری امضا برای پایان دادن به این قانون است. پدر کلی در معرفی در خواست خود می گوید: «این غیر قابل تحمل است که هر کس می تواند بر اساس این که یک همجنس گرا حرکت جنسی ای انجام داده است خشونت را در حدی که منجر به قتل شود توجیه کند.» لازم به ذکر است که این قانون در مورد اقدامات جنسی غیر همجنس گرایانه صدق نمی کند.

3. یکی از خبر های بد امسال این بود که قدرتمندترین سیاست مدار همجنس گرای جهان گوئیدو وستروله ناچار به کناره گیری از مقام خود به عنوان معاون صدراعظم آلمان شد. وستر وله که ریاست حزب "دموکرات آزاد" (با لیبرال دموکرات اشتباه گرفته نشود) را در دست داشت، در انتخابات فدرال 2009 آلمان با به دست آوردن بی سابقه ی 61 صندلی در پارلمان آلمان پیمان خود را با احزاب لیبرال شکست و با حزب محافظه کار "دموکرات مسیحی" به رهبری آنگلا مرکل ائتلاف تشکیل داد و به عنوان نخستین وزیر امور خارجه ی همجنس گرای آلمان و نخستین معاون اول همجنس گرای صدر اعظم آلمان به قدرت رسید. وستروله که همیشه منتقدان زیادی داشته است به مدت دو سال در این مقام ماند اما در سال 2011 حزب او به اندازه ای با مشکل رو به رو شد که در ایالات "راینلاند-فالتز" و "برمن" حتی موفق به نگاه داشتن 5 در صد آرا که برای ماندن در پارلمان مورد نیاز بود نشد. در ادامه ی مشکلات سیاسی وستروله از مقام خود به عنوان رهبر حزب دموکرات آزاد کناره گیری کرد و در نتیجه در ماه می 2011 از مقام معاونت اول صدراعظم برکنار شد.      

2. الیو دی روپو به عنوان نخستین رئیس دولت در بلژیک به قدرت رسید. او پس از نخست وزیر ایسلند "یوهانا سیگورداردوتیر" که در 2009 به عنوان نخستین رئیس دولت همجنسگرای تاریخ نوین قدرت گرفت، دومین رئیس دولت همجنس گرای اروپا و نخستین رئیس دولت همجنس گرای مرد اروپاست. او که رهبر حزب سوسیالیست بلژیک است در تاریخ 6 دسامبر 2011 به عنوان نخست وزیر سوگند یاد کرد.

1. قانون "نگو و نپرس" در ارتش آمریکا برچیده شد. این قانون که در 21 دسامبر 1993 به امضا بیل کلینتون رئیس جمهور وقت آمریکا رسید در پاسخ به منع قانونی برای خدمت همجنس گرایان در ارتش آمریکا نوشته شده بود. لغو این قانون در 22 دسامبر 2010 به امضا اوباما رسید اما اجرای آن در سال 2011 میسر شد. مسئله ی بسیار مهم درباره ی لغو این قانون نه تنها خود خدمت همجنس گرایان و دو جنس گرایان به شکل آشکار در ارتش، که تاثیرات قانونی این مسئله در جریان حقوقی رساندن همجنس گرایان به برابری کامل است. به طور سنتی بین شهروندی و خدمت در ارتش رابطه ی مستقیم وجود دارد. به طور مثال در حالی که مهاجران قانونی واجد شرایط، برای شهروند آمریکایی شدن باید دست کم پنج سال در آمریکا زندگی کنند، این زمان برای مهاجران قانونی که در ارتش این کشور خدمت می کنند تنها دو سال است و حتی زمانی که این افراد برای خدمت به خارج از کشور فرستاده می شوند به عنوان زمان زندگی کردن در کشور به حساب می آید. بسیاری بر این باورند که در سایه ی لغو "نگو و نپرس" بود که دولت آمریکا توانست برای نخستین بار عنوان کند که از قانون "دفاع از ازدواج" دفاع نخواهد کرد. این قانون که در 21 سپتامبر 1996 به امضای بیل کلینتون رسید، حقوق فدرال زوج های همجنس گرا را به طور کلی نا دیده می گیرد. به عنوان مثال طبق این قانون، حتی زوج هایی که در 6 ایالت آمریکا که ازدواج همجنس گرایان قانونی است و به طور رسمی ازدواج کرده اند از امتیازات فدرال برخوردار نیستند. به عنوان نمونه در حالی که ازدواج با یک شهروند آمریکایی به حضور زوج غیر آمیریکایی جنبه ی قانونی می بخشد و حتی اعلام نامزدی می تواند به فرد غیر آمریکایی این امکان را بدهد که به آمریکا رفته و ازدواج کند و در نتیجه شهروند این کشور شود، فرد همجنس گرا حتی در صورت ازدواج رسمی نمی تواند همسر خارجی خود را (حتی اگر در خاک آمریکا باشد) در نتیجه ی ازدواج در این کشور نگاه دارد. دولت آمریکا پس از به رسمیت شناختن همجنس گرایان در ارتش اکنون اعلام کرده است که ازاین قانون نیز دفاع نخواهد کرد و لغو این قانون با مقاومت کاخ سفید رو به رو نخواهد بود. با این حرکت امید می رود که حقوق همجنس گرایان بیش از پیش در آمریکا به رسمیت شناخته شود و در آینده رابطه ی زوج های همجنس گرا در این کشور در ابعاد فدرال مشروعیت قانونی پیدا کند.

اما متاسفانه حقوق همجنس گرایان ایران در سال 2011 همچنان بی مدافع نقض شد و قوانین ضد همجنس گرای ایران در این سال نیز مورد چالش قرار نگرفت. گروه های سیاسی و حتی حقوق بشری ایرانی همچنان با وحشت از مطرح کردن مسئله ی بسیار مهم حقوق بشر دگرباشان، حتی در سطح  حق زنده ماندن سر باز می زنند. طرح این مسئله درمیان فعالان حقوق بشر و فعالان سیاسی اهمیت بسیار زیادی دارد. امید است که هر چه زود تر به این مسئله آن چنان که شایسته است پرداخته شود.      

 

مطالب ندا را همراه با اسم و آدرس ندا بازچاپ کنید.